Pils iela 25A, Alūksne, LV-4301

Ielūdzam uz 116. dzimšanas dienas svinībām 7.septembrī!

7. septembrī Alūksnes un Gulbenes novados svinēs tradicionālos Bānīša svētkus – vienīgajam Baltijā regulāri kursējošajam šaursliežu dzelzceļa vilciena Bānītim. Šogad svētkiem izvēlēts nosaukums “Rudens garšu Bānītis”, līdz ar ko, svētku apmeklētājiem būs iespēja baudīt arī dažādas rudens garšas.

Bānīša svētku norises dienas garumā notiks arī Gulbenes un Stāmerienas stacijās. Visas dienas pasākuma programma skatāma:  šeit!

Pirmā vilciena sagaidīšana Alūksnē 1901. gadā

Alūksnes Bānīša stacijā, īsi pirms Bānīša sagaidīšanas, pulksten 15:00 notiks 1901. gada fotogrāfijas “Vilciena sagaidīšana Alūksnes stacijā” rekonstrukcija. Tā ir šobrīd vienīgā zināmā fotogrāfija, kurā redzams vēsturiskais notikums – pirmā vilciena sagaidīšana Alūksnē. Pēc dzelzceļa vēstures pētnieka Toma Altberga domām, šis fotouzņēmums varētu būt tapis 1901. gada rudenī. Vēsturiskā fotoattēla rekonstrukcija piedāvās salīdzināt vilciena sagaidīšanas faktu, vietu un nianses Alūksnes stacijā šodien un pirms 118 gadiem.

Savukārt pulksten 15:15 lielais notikums, kad svinīgi sagaidīs Bānīti Alūksnes stacijā, lai jau pulksten 16:00 to pavadītu.

Organizatori šogad īpaši vēlas, lai apmeklētāji palutina savas garšas kārpiņas, tādēļ piedāvās gardas darbnīcas un pieturvietas visa Bānīša maršruta posmā. Aicinām iedzīvotājus piedalīties konkursā “Gardākā ābolu plātsmaize”, mājās sameklējot un pagatavojot savu iecienītāko plātsmaizes recepti.  Plātsmaizes reģistrācija līdz pulksten 15.00. Vēlāk viesiem būs iespēja degustēt tās un novērtēt labāko. Uzvarētāja godināšana norisināsies pēc Bānīša pavadīšanas.

Pasākuma laikā darbosies sulu spiede, kur par ziedojumiem varēs degustēt tikko spiestu ābolu sulu vai atnest savus ābolus un izspiest sulu. Būs arī iespēja vārīt kopīgu rudens ābolu ievārījumu, un, lai tā būtu garšu pārbagātība, organizatori aicina nest arī savus ābolus. Gatavo ievārījumu varēs pildīt līdzpaņemtajās burciņās.

Pirmo reizi Bānīša svētku vēsturē notiks vakara vilciena sagaidīšana Alūksnes stacijā.  No pulksten 19:00 varēs baudīt dzelzceļa stacijas romantisko noskaņu, kāda ir tikai pēc tirgus dienas. Alūksnes Bānīša stacijas vēlo vakaru īpašu darīs “Ceremonijorķestris”, kurš spēlēs 30 gadu mūziku. Savukārt 19:40 vilcienu sagaidīsim ar ziepju burbuļu salūtu. Lai tas būtu krāšņāks, organizatori aicina ņemt līdz savus ziepju burbuļus. Alūksnes Bānīša stacijas vēlais vakars Bānīša svētkos notiks ar Vidzemes plānošanas reģiona un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

loading