Pils iela 25A, Alūksne, LV-4301

Atskats uz “Stirnu buka” izaicinājumu Alūksnē

Aizvadītajā nedēļas nogalē trīs tūkstoši taku skrējēji ieradās vēsturiskajā Alūksnes Pilssalā, lai piedalītos Stirnubuka ceturtajā posmā, kur dalību ņēma arī Latvijas labākais biatlonists Andrejs Rastorgujevs. Slapjajās un dubļainajās taciņās veiksmīgi startēja arī Ilmārs Bricis.

Līdzīgi kā pērnvasar Vanagkalnā Jaunpiebalgas pusē šajā sezonā divdienu pasākuma norisei ar vēlākiem skrējienu startiem, vakara koncertu, zaļļumballi un telšu pilsētiņu Stirnubuka cilts izvēlējās Alūksnes pilssalu, ko ezerā no sauszemes var sasniegt pa koka tiltiņiem. Lai arī lietus lija visas dienas garumā, uz mežazvēru nakts ballīti Malēnijā ieradās trīs tūkstoši skrējēji un viņu atbalstītāji no vairāk nekā 10 valstīm. 

Biatlona starpsezonā mājās esošais Andrejs Rastorgujevs nevilcinājās ar startu tautā iecienītajā taku skrējienā, izvēloties 20 kilometru “Venden Buka” distanci, kurā devās pustūkstotis dalībnieku. Slapjā un spirdzinošā distance veda gar ainavisko Alūksnes ezeru, iztrenkāja dalībniekus augšup un lejup pa noskrējieniem cauri slēpošanas un biatlona bāzei “Mežinieki”, atgriezās 13. gadsimta pilsētā, piedāvājot bezierunu sprinta etapu pieveicot 216 metrus virs jūras līmeņa esošo Tempļa kalnu un atgriežoties Pilssalā, kura savulaik bija mājvieta Livonijas ordeņa pilij Marienburgai, kuras ainavisko drupu pakājē atrodas brīvdabas estrāde.

Andrejs Rastorgujevs pirms starta paziņoja, ka sacīkstes sāks mierīgā treniņrežīmā un pēc tam, iespējams, kāpinās savu skriešanas tempu. Pirmajos kilometros vadībā izrāvās iepriekšējā Saldus posma ātrākais buks un kopvērtējuma līderis Artjoms Rekuņenko, kuram uz papēžiem mina sezonas pirmā Carnikavas posma uzvarētājs un un Saldus Kalnsētas neredzējušais Didzis Glušņevs. Abus pieskatīja galvenais favorīts Andrejs Rastorgujevs, kurš atlika kāda skrējēja otro uzvaru sezonā uz kādu no nākamajām sacensībām. Trases vidusdaļā pie Duņenieka ezeriņa priekšā vairs bija tikai Rekuņenko, kuru biatlonists atsevišķās vietās brīdināja par bīstamākajām purvainajām vietām, savukārt Glušņevam nācās tur zaudēt sākotnējo ātrumu un atkrita no līderiem. Skrienot taktiski, Tempļa kalna pakāji pirmais sasniedza Stirnubuka debitants un vietējo taku pazinējs Andrejs Rastorgujevs, nepilnās 80 minūtēs (1:19:30) uzvarot arī visā skrējienā ar vidējo tempu 4:06 min/km.

Sķēršļu skrējienu speciālists Artojoms Rekuņenko šoreiz uzvarētājam zaudēja pusminūti (1:19:58), taču saglabāja līderpozīcijas sezonas kopvērtējumā. Tikmēr Didzis Glušņevs (1:21:55) aiz sevis atstāja ne tikai komandas biedru Uldis Kļaviņu (1:23:18), bet arī taku skriešanas izlases biedrus Oskaru Cimermani (1:25:49) un Jāni Kūmu (1:26:00), ar kuriem kopā Saldus posma laikā Spānijā startēja Pasaules čempinātā (PČ) taku skrējienos.

Arī dāmu konkurencē uzvara tika vietējai Ilonai Marhelei (1:33:24), Rio olimpisko spēļu dalībniecei tomēr neļaujot sevi finišā apdzīt pašreizējai Latvijas čempionei maratonā Karīnai Helmanei-Soročenkovai (1:33:32) no Tukuma. Ja pirmās divas dāmas finišā šķīra astoņas sekundes, tad trešajā vietā skrienošo Zandu Malančuku pirmspēdējā kilometrā Tempļa kalna pakājē panāca NATO pārstāve Selīna Best, taču kopvērtējuma līderei izdevās noturēt savu pozīciju (1:34:32) un militāro spēku pārstāve piekāpās par 16 sekundēm (1:34:48). 

Pēc sacensībām Latvijas vadošais biatlonists Andrejs Rastorgujevs pastāstīja, ka priecājas par iespēju startēt vienā skrējienā kopā ar Stirnubuka cilti un garāko Lūša distanci neizvēlējās kāpumu dēļ, jo iepriekš kartē papētot trases, šķitis, ka otrajā garākajā distancē pauguri būs vairāk koncentrēti un kalnainākas trases patīk labāk.

Ja būs iespēja, tad Andrejs Rastorgujevs noteikti startēs vēl kādu reizi Stirnubukā un par iespējamo dalību apdomājies jau iepriekšējā sezonā. Šovasar gan maz cerību viņu vēl redzēt trasē, jo šobrīd tiek aizvadīts intensīvs treniņu cikls, gatavojoties nākamai sezonai. Alūksnē rīta treniņš var sasniegt pat piecas stundas, kurā tiek iekļauts gan darbs ar Norvēģijas biatlona speciālistiem, gan, piemēram, pelde Alūksnes ezerā bez hidrotērpa. Mēneša beigās sportists dosies uz treniņnometni Norvēģijā, kam pēc tam sekos nākamā gatavošanās fāze Itālijā.

Tikmēr garākajā 27 kilometru “BENU aptieka lūsis” distancē notikumi risinājās ne mazāk spraigi. Kamēr pirmo trīs posmu uzvarētājs un pārliecinošs sezonas kopvērtējuma līderis kuldīdznieks Kristaps Bērziņš ar 65. vietu Šveicē debitēja Eiropas čempionātā (EČ) kalnu skrējienos, bija atbrīvojusies vieta uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena. Latvijas labākais taku skrējējs Andris Ronimoiss sacensību garāko distanci izvēlējās savā dzimtajā pusē, kur aizvadīta bērnība un dzīves pirmie 18 gadi. Viņa uzvara (1:50:05 ar vidējo tempu 4:03/km) nepārsteidza tāpat kā otrā un trešā vieta, kuras identiski iepriekšējam Saldus posmam ieņēma augusta sākumā gaidāmā “Ironman Tallin” debitants jēkabpilietis Antolijs Macuks (1:54:11), kurš pirmos kilometrus diktēja līderu grupas tempu, un Dainis Limanāns (2:00:52) no Bikstiem, kuram tomēr nedaudz pietrūka, lai finišētu ātrāk par divām stundām. Nokavējot sacensību sākumu par 12-13 minūtēm, līdz devītai pozīcijai aizcīnījās vēl viens pjedestāla pretendents un Latvijas taku skriešanas izlases debitants Kristaps Magone (2:05:02), kurš bija sajaucis vēlos starta laikus. 

Jāpiebilst, ka, gatavojoties pārbaudījumam apkārt Monblānam (UTMB), Andris Ronimoiss nākamnedēļ Šveicē 3970 metru augstā Eigera pakājē startēs 101 kilometru ultra garā kalnu taku skrējienā. Pirms dažām nedēļām Austrijas “Mozart 100” izcīnīta otrā vieta.

Tikmēr Alūksnes Stirnubuka posma lielāko sensāciju sarūpēja Andra Ronimoisa audzēkne Daina Jurķe (2:17:13), pārtraucot teju gadu ilgo līvānietes Jekaterinas Sokunovas (2:17:50) sešu uzvaru sēriju Lūša distancēs, sākot no pērnā gada Šlokenbekas posma. Lai arī Sokunova pirms pusotra mēneša Rīgā kļuva par valsts vicečempioni LČ maratonā un pirms trim nedēļām triumfēja Ventpils maratonā (2:57:24), šoreiz Daina Jurķe trasē apdzina gan Lindu Boldāni (2:18:03) no Gulbenes, gan Līvānu pārstāvi.

Daina Jurķe tāpat kā Linda Boldāne iepriekšējo Saldus posmu izlaida, jo Spānijā aizstāvēja sarkanbaltsarkanās krāsas PČ taku skrējienos. Pērn abas skrējējas kopā ar Laumu Čerņevsku bija vienīgās dāmas, kas spēja sasniegt finišu Vilkaču maratonā. Šogad skarbais taku maratons risināsies 27. jūlijā Āža kalna pakājē un sieviešu skaits dalībnieku sarakstā saniedz divciparu skaitli un nav šaubu, ka arī pēc divām nedēļām jaunā “BENU aptieka lūsis” uzvarētāja Daina Jurķe negriezīs ceļu divkārtējai ātrākai sievietei Lindai Boldānei, kura jūnijā aizvadītajā PČ takās bija Latvijas komandas vilcējspēks. 

Andrejs Rastorgujevs nebija vienīgais biatlonists Alūksnes Pilssalas Sturnubukā. Pašā ātrākajā un populārākajā 12 kilometru “Virši Zaķis” distancē kopā ar vairāk nekā 1000 dalībniekiem devās arī titulētais un PČ divas bronzas medaļas izcīnījušais Ilmārs Bricis (0:48:39), kurš uzvarēja savā Zaķa skrējiena vecumgrupā. Sezonas kopvērtējuma līderim Jānim Mežielam atrodoties Šveicē un EČ kalnu skrējienā ieņemot 75. pozīciju, Alūksnē ar četru sekunžu pārsvaru uzvaru izcīnīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvis Dainis Stepe (0:45:45), kurš skrējiena pirmajā pusē vēl iepalika no orientierista Kārļa Vīksnes (0:45:49). No astotās uz trešo vietu nosacīti īsā skrējiena laikā pakāpās Jānis Mūrnieks (0:47:17).

Ja pirmajā Carnikavas posmā Jeļena Ābele ierindojās vien astotajā pozīcijā, tad katrā nākamajā posmā ieņemtā vieta bija divreiz augstāka – Tērvetē vieglatlēte izcīnīja ceturto vietu, Saldū jau kāpa uz otrā augstākā pjedestāla pakāpiena un Alūksnē svinēja uzvaru (0:53:39), nostiprinoties sezonas kopvērtējuma līderpozīcijās. Latvijas labākās distanču slēpotājas Patrīcijas Eidukas treniņnometni ārpus Latvijas izmantoja arī pārējās skrējējas un vietējā Sandra Buliņa (0:54:16) ar Gitu Karlsoni (0:55:45) no Saldus sadalīja otro un trešo vietu, sešas sekundes aiz pjedestāla atstājot Elīnu Kārkliņu (0:55:51).

Jāpiebilst, ka šogad divās distancēs – “Venden Stirnu buks” un “Virši Zaķis” uzvaras lauru plūkušais Dmitrijs Serjogins aizvadītajā nedēļas nogalē Londonā 10 000 metru skrējienu stadionā veica 29 minūtēs un 56,95 sekundēs, labojot ne tikai savu personisko rekordu, bet arī kā pirmais apskrienot pusstundas atzīmi kopš 1995. gada, kad to pēdējais spēja Aleksandrs Prokopčuks. 

Tikmēr “GO Kalnu karalis” ieskaitē šoreiz spēkiem mērojām 1644 taku skrējēji, Tempļa kalnā rāpjoties no 36 sekundēm līdz pat piecām minūtēm un ilgāk. Puse no visiem dalībniekiem sprinta ātrumposmu veica ātrāk par minūti un 44 sekundēm. Uzvarētājam Ilgvaram Dzedulim vajadzēja trīsreiz īsāku laiku, lai nopelnītu 300 punktus. 292 un 291 punktus 38 sekundēs izcīnīja Mārtiņš Krauklis un Oskars Bormanis. Japibilst, ka cīņa Kalnu karaļa ieskaitē ir tik blīva, ka posma uzvarētājs Dzedulis sezonas kopvērtējumā pakāpās no sestās uz ceturto pozīciju, paliekot aiz Jāņa Bāčas, Eduarda Pāķa un Jāņa Šņoriņa. Sieviešu konkurencē šoreiz nestartēja sezonas līdere Gunta Blūmiņa un kādu laiku neredzēsim Baibu Šņoriņu, tāpēc nepārsteidza Jeļenas Ābeles uzvara ar 48 sekundēm, kurai ar vienādu reultātu (55 sekumndēm) sekoja Sindija Guntra Zaula un orientešanās izlases dalībniece Līga Valdmane no Kocēniem, neizvēloties startēt veterānu orientēšanās PČ, kas aizvadītajā nedēļā risinājās Latvijā.

“Salomon Komandu vērtējumā”, kur par sezonas vērtīgajiem punktiem cīnās vairāk nekā 70 komandas, šoreiz vairāk par 7000 punktiem pat bez komandas līdera Londonas stadionā skrējušā Dmitrija Serjogina nopelnīja “Līvānu VK/Baltais” (7015 punkti), kam sekoja “Pulsometrs.lv/SOS bērnu ciemati” (6964p.), “Rieksti” (6945p.) un “Moller Auto Ventspils / Matisons Runner`s Club” (6863p.) Uz EČ kalnu skriešanā palaižot divus pārstāvjus, augstāk par piekto vietu netika līdzšinējie kopvērtējuma līderi “Patria Sportland” (6726p.), tagad pirms pēdējiem trim posmiem Venstpilī, Krimuldā un Cēsīs zaudē Līvānu klubam tieši par viena punkta tiesu.

Komandu sešinieku Alūksnē noslēdza vietējie “Marienburgas Vilki” (6483 p.), kas tādējādi pakāpās no 14. rindiņas kopvērtējuma tabulā uz 12. pozīciju. Mājinieku komanda pirms sezonas tapa tieši tāpēc, ka šogad Alūksne tika iekļauta taku skriešanas seriāla kalendārā un šobrīd saglabā cerības uz iekļūšanu TOP10, kā arī ir pārliecības pilna, ka komandas izveide nav vienas sezonas projekts, tiesājot speciāli cepto torti, komandas tapšanu ieskicēja viens no tās balstiem Ansis Šteiners.

Pustūkstoša blīvajā piecu kilometru “Ej Vāvere” tautas skrējienā triumfēja Andis Dēze (0:23:21) un Agita Kaļva (0:26:21). Līdzvērtīga garuma “LVM Čempionāts skolu jauniešiem taku skrējienos” startēja 652 skolēni un ātrākie Alūksnē bija Viktorija Bogdanova (0:25:00) no Piltenes un Lauris Kaparkalējs (0:22:37) no Madonas. Bērnu skrējienos “Gardu muti Susurs” dalību ņēma vairāk nekā 300 mazākie taku skrējēji.

Nākamais – piejūras – posms risināsies 17. augustā Venstpilī, kur sprinta ātrumposms vedīs skrējējus mākslīgi uzbērtajā “Lemberga hūtē”.

Rimants Liepiņš

Video: Edgars Sparans Films https://www.youtube.com/watch?time_continue=26&v=FLq_VtOCtCA

Foto: Mareks Gaļinovskis

loading