Pils iela 25A, Alūksne, LV-4301

Idejas brīvdienām: skatu torņi un dabas takas Alūksnē

Foto: Māra Sproģe

Vietējais tūrisms Latvijā kļūst aizvien populārāks, jo cilvēki cenšas biežāk uzturēties dabā, nevis lielveikalu rindās. Ja vēlaties jauki pavadīt dienu un pie reizes kārtīgi izlocīt kājas, skatu torņi un dabas takas  tam ir kā paredzēti.

Pēdējo gadu laikā Vidzemē tapis daudz gleznainu dabas taku, kas skaisti izvijušās pa mežiem, purviem, upēm un gar dažādiem apskates objektiem. Izvēle nav no vieglajām, tāpēc esam izveidojuši sarakstu ar dabas takām un skatu torņiem Alūksnē un novadā, kas apvij skaistākos dabas objektus. 

Malienas šveice

Vidzeme īpaši slavinās ar pierobežas zonu. Vai zinājāt, ka Latvijas valsts pirmsākumos Alūksnes novads tika iekļauts starp Latvijas paraugmaršrutiem, dēvējot to par ‘’Malienas Šveici’’? 1935. gada ‘’Shell’’ ceļvedī maršruts caur Māriņkalnu un Jaunlaiceni uz Apekalna baznīcu tika saukts par ‘’vienu no skaistākajiem ceļiem Vidzemē’’ un šī puse par ‘’skaistāko Latvijas apgabalu ar neskaitāmiem kalnājiem, devīgu roku izkaisītiem ezeriņiem, upītēm un mežiem, kas rāda ceļotājam skaistās Latvijas burvību’’.

Izaiciniet sevi īpašajās Alūksnes novada un pierobežas ainaviskajās vietās apmeklēt viscaur izkaisītos apskates objektus. 

Alūksnes skatu tornis

Pirmais maršruta pieturpunkts būtu gandrīz 40 (!) metrus augstais Alūksnes skatu tornis Tempļakalna parkā, blakus Alūksnes ezeram. Līdz augšējai skatu platformai ved teju 153 soļi, kurus pievarot, paveras gleznains skats uz Muižas parku, vēsturisko Livonijas ordeņa pili, Alūksnes ezeru, kā arī citiem nozīmīgiem Alūksnes apskates objektiem.

Kornetu skatu tornis

Tālākie ceļi ved uz Kornetu skatu torni Dzērves kalnā, kas mijas ar Drusku pilskalna dabas taku. Skatu tornis atrodas liegumā ‘’Korneti-peļļi’’ un ir 27 metrus augsts. No tā varat vērot skaistu skatu gan uz Alūksnes, gan Hanjas augstieni Igaunijā un pat redzēt Munameģi.

Dēliņkalna skatu tornis

Alūksnes augstienes augstākajā paugurā – Dēliņkalnā, ir ierīkots vēl viens varens tornis,  kurā uzkāpjot atklāsiet, kā pie kājām dus visa ziemeļaustrumu Latvija un dienvidaustrumu Igaunija. Torņa virsotnē atrodas skatu platforma ar binokli, kas ļauj izpētīt ainaviskos skatus līdz pēdējai lapiņai.

Drusku pilskalna taka

Drusku pilskalna taka (3,5 km) sākas ļoti stāvas nogāzes pakājē, kas atrodas Korneta centrā. Pastaiga ietver sevī kāpienu divos augstos pauguros – Dzērves kalnā, no kura pārredzama Kornetu senleja ar ezeriem un Igaunijas dabā, kā arī Drusku kalnā, kur uzstādīts arī panorāmskata stends. Drusku pilskalns ir Latvijā stāvākais pilskalns, un tas ir bagāts ar vēsturiskajām liecībām – pilskalns ticis apdzīvots jau 1.gadsimtā pirms mūsu ēras. Kad dabas taka krustojusies ar šiem diviem kalniem, nogāze vedīs jūs lejup uz Pilskalna ezeru.

Peļļu taka

Pārgājiens vai velobrauciens pa Peļļu taku (9,5km) un tās meža taciņām, lauku ceļiem, pakalniem un lejām solās būt neaizmirstams piedzīvojums. Peļļu dabas taka sākas pie Mežavizlu mājām un ved gar veseliem septiņiem ezeriem, divreiz šķērso Latvijas – Igaunijas robežu un dod iespēju paciemoties kaimiņvalsts Pagānu (Velna) zemē. Sākumā dabas taka ved lejup pa zemledus ūdeņu kušanas izveidotu gravu uz skaisto Ilgāja ezeru un tā nelielo saliņu, savukārt beigu punktā pa vēsturisko Apes-Kornetu lielceļu.

Ilgāja – Naudas akmens taka

Ilgāja – Naudas akmens taka (4,5 km) arī atrodas Peļļu gravā, Latvijas teritorijā. Būtībā tā ir Peļļu takas īsākais loks. Līkumainie ceļi aizvedīs līdz pat Vizlu kalnam un galvenajam apskates objektam – vēsturiskajam Naudas akmenim Palpiera ezera krastā. Sena teika vēsta, ka Ziemeļu kara laikā zviedru karavīri tur aprakuši naudas lādi. 

Raipala ezera taka

Raipala ezera takas (7,5 km) sākums atrodas pie Veclaicenes pagasta pārvaldes. Pati taka līkumo gar Ievas un Trumulīša ezeru krastiem, apliec loku ap Raipalu – vienu no Latvijas dziļākajiem ezeriem (36m) un pa ziemeļu krastu nogāzēm atgriežas sākumpunktā. 20.gs sākumā Raipalu uzskatīja par visdziļāko Latvijas ezeru. Dabas taka atrodas Kornetu – Peļļu subglaciālajā vagā un vijas vēl gar diviem Alūksnes augstienes ezeriem.

Veselības maršruts

Pastaiga ir viens no labākajiem ieguldījumiem jūsu veselībā. Veselības maršrutā (2,5 km) gar Ievas un Trumulīša ezeru krastiem iespējams apvienot patīkamo ar lietderīgo – pastaigu brīvā dabā un fiziskās aktivitātes. Stresu un spriedzi samazināt palīdzēs gleznainais un arī aizsargājamais Veclaines apvidus, savukārt palielināt muskuļu masu un uzlabot līdzsvaru – maršrutā izvietotie stendi ar vingrojumiem dažādām veselības grupām. Dabas taka ir lieliska atpūtas vieta ar bērniem, jo dabas izzināšanas piedzīvojums, piemēram, bebru dzīve, šeit ir sastopams ik uz soļa. Maršruta gaita iekļauj Veclaines vēstures krātuvi – Ievas ezeru – Trumulīti – Pērļupi. 

Ezertaka

Ezertaka (2,8 km) startē pie muzikālā Tempļakalna ielas gājēju tilta Alūksnē. Tās burvība slēpjas prasmē apvienot krasākos kontrastus vienā gleznainā un skanīgā kopskatā – dabas taka atrodas pavisam tuvu pilsētas centram, taču ļauj baudīt dabas vienreizību. Ezertaka vijas aplī gar Alūksnes ezera pussalu, bet, papildus tam, savam viesim tā atklāj varenu skatu uz divām no teikām un nostāstiem bagātākajām salām – Cepurīti un Garo salu. Pastaiga pa šo taku būs klusuma miera piepildīta, tā kā Ezertakas ceļi ved augšup uz pakalniem un stāvo ezera krastu, kā arī lejup cauri mežu apaugušām gravām – cilvēka roku neskartajiem skatiem. 

Dabas takas un skatu torņi – Alūksnes rotas.

Tuvākajā laikā par pastaigu galamērķi vairs nevajadzēs prātot. Esam izstaigājuši virtuālo tūri pa dabas takām un skatu torņiem Latvijā, kas apvij skaistākos dabas objektus katrā novadā.

Dodieties bezrūpīgās brīvdienās pie dabas krūts un atstājiet telefonu, internetu un GPS uz kādu laiku novārtā. Daba ir Latvijas skaistākā rota, ko sev pielaikot var katrs no mums. Nelaidiet garām šo iespēju!

Foto: Māris Šļivka

loading