Pils iela 25A, Alūksne, LV-4301

Pelnītā atpūtā ar ģimeni: apskates objekti Vidzemē.

Lai labi pavadītu laiku ģimenes lokā, nav jādodas nekur tālu uz ārzemēm. Ceļvedis ‘’apskates objekti Vidzemē’’ kalpos kā pašvadītas pieturzīmes jūsu rudens piedzīvojumu grāmatā. Atpūta ar ģimeni ir izdevusies tur, kur pilis pāraug muzejos, kur skatienu nevar atraut no Alūksnes līdz Gulbenei un kur atpūtas vietas ar bērniem stiepjas visas Vidzemes šosejas garumā. Vai jau esat ceļā?

Vidzemes šoseja

 

Apstāties un izbaudīt bagāto kultūrvēsturi, skaisto dabu un doties vēl nebijušos piedzīvojumos var Raunas, Smiltenes, Apes un Alūksnes novados, kurus savieno jau 19.gs vidū izbūvētais lielceļš, kas mūsdienās pārvērties par vienu no galvenajiem Latvijas ceļiem – Vidzemes šoseju. Kādas ir tā galvenās pieturvietas?

 

Foto: Ainars Gaidis

Apskates objekti Vidzemē ved augšup

Vēlaties redzēt dabas varenību arī Igaunijā, bet brauciens ārpus valsts nav labākā doma? Dodieties uz Drusku pilskalnu, kas ir stāvākais Latvijā. No tā paveras neparasts skats uz Munameģi Igaunijā. Šī paša Drusku pilskalna dabas takas aizvedīs jūs arī uz Kornetu skatu torni Dzērves kalnā. Tā virsotnē varēsiet aptvert divas kaimiņzemes – Alūksnes augstieni Latvijā un Hanjas – Igaunijā.

Savukārt cits ievērojams apskates objekts Vidzemē ir Opekalna baznīca, kas ir visaugstāk virs jūras līmeņa esošā baznīca Latvijā – 235m.

Viens no augstākajiem skatu torņiem Latvijā ir Alūksnes skatu tornis. 153 pakāpieni jūs aizvedīs teju 40 metrus virs zemes. Šāds cipars nespēj atstāt vienaldzīgu, savukārt pašas virsotnes iekarošana atalgosies ar elpu aizraujošu skatu uz Vidzemes zeltaino garoziņu.

Atpūta ar ģimeni Vidzemē – gluži kā pasaka 

Vidzemes azote ir pārbagāta ar vēsturisko enerģiju, stāstiem un pasakām, tādēļ pilis ir vieni no ievērojamākajiem apskates objektiem Vidzemē.

Zvārtavas pils sagaida savus viesus Apes novadā. Pils celta 1881. gadā, un tās slieksnī ir iekalts: ‘’Te mājo Laime, neviens ļaunums neienāks’’. Tā ir unikāla ar savu neogotikas interjeru – koka kolonnām, oriģinālajām parketa grīdām un stikla kupolu ar vitrāžām.

Foto: Alvits Grīvnieks

1342.gadā lielākajā no Alūksnes ezera salām – Pilssalā – Livonijas ordenis pabeidza mūra pils celtniecību, ko dēvē par Marienburgu. Pašlaik Marienburgas pilsdrupas ir viens no ievērojamākajiem apskates objektiem Alūksnē, jo nesen tika atjaunots šīs Livonijas ordeņa pils priekšpils Dienvidu tornis.

Tomēr turpat Alūksnē var aplūkot arī Alūksnes Jauno pili, kas paralēli restaurācijai slavinās ar tās sienu un griestu greznajiem gleznojumiem.

Satikties ar vēsturi Vidzemes muzejos

To, kā ļaudis Vidzemē dzīvoja agrāk, ko darīja un cik svarīgi tas ir šodien, vislabāk izprast caur kultūras prizmu, apmeklējot kādu no Vidzemes muzejiem. 

Ernsts Gliks ir ievērojams ar to, ka bija luterāņu garīdznieks, kurš pirmais pārtulkoja Bībeli latviski. Ernsta Glika Bībeles muzejs atrodas Alūksnē, un tur aplūkojamas dažnedažādas latviešu ortogrāfijās izdotas Bībeles, dziesmu un lūgšanu grāmatas, kā arī citi interesanti krājumi. Turpat Alūksnē E.Gliks par piemiņu savam darbam iestādīja divus ozolus – Glika ozolus – , kas zaļo vēl šodien un ir iecienīts Vidzemes dabas objekts.

Vēl viens ievērojams apskates objekts Vidzemē atrodas Apes novadā. Jāzepa vītola memoriālajā muzejā ‘’Anniņas’’ ir savākti un apkopoti priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti un notis, kas ļauj ielūkoties komponista radošajā pasaulē. Nedrīkst laist garām arī senlietu muzeju ‘’Fazāni’’, kur savākts vairāk nekā 50 000 priekšmetu. Vecākā un retākā (pēc leģendas 300 gadus veca) manta ir Ernsta Glika ledusskapis.

Atpūtas vietas ar bērniem Vidzemē

Dabas objekti vienmēr ir bijuši labākās atpūtas vietas ar bērniem, kur vecāki var izvēdināt galvu, bet viņu atvases – mācīties pasauli un dabu.

Foto: Linda Kļaviņa

Brauciens ar Gulbenes – Alūksnes Bānīti ir aizraujošs piedzīvojums gan lieliem, gan maziem. Līdzās dzelzceļam ir gan gleznaina apkārtne, gan interesanti Vidzemes dabas un vēstures objekti. Savukārt vasaras sezonā kuģītis ‘’Marienburg’’ un plosts ‘’Kaija’’ būs viens no skaistākajiem veidiem, kā apskatīt neparasto Alūksni. Turpat pilsētā var iziet ‘’Ezertaku’’  jeb 2,8 km garu pastaigu taku, kas ved ap Alūksnes ezera pussalu un paver skatu uz teikām un nostāstiem apvītajām Cepurīti un Garo salu.

Burvīgu atpūtu ar ģimeni var baudīt arī Raunas novadā – to lepni grezno Raunas staburags, kas ir palicis vienīgais šāda veida pēcledus laikmeta veidojums kopš Daugavas staburaga appludināšanas. Arī Velnala – balta smilšakmens ala, ko ieskauj Veselības taka – ir ievērības cienīgs un pavisam neskarts dabas objekts.

Apskates objekti Vidzemē aktīvai atpūtai

Maz dzirdēts, taču tādēļ tik īpašs apskates objekts Vidzemē ir bijusī Padomju armijas raķešu bāze Zeltiņos. Tas ir kādreiz īpaši slepenais militārais objekts, kurš vēl šobaltdien glabā ne mazums noslēpumu. Vienlīdz noslēpumaina ir arī Galgauskas pamestā pareizticīgo baznīca Tirzas upes krastā.

Smiltenes novads aicina mesties piedzīvojumu virpulī, pārvarot uz kokiem nostiprinātus šķēršļus veselības takā un dodoties ekstrēmā izbraucienā pa Cērtenes pilskalnu. Ja kārojas vēl asākas sajūtas, tās sniegs lidojums virs Smiltenes. Šī pilsēta, jāteic, ir perfekta vieta aktīvai atpūtai ar ģimeni.

Gaujas stāvie krasti pats par sevi ir ievērojams Vidzemes dabas objekts, kurā izdevusies atpūta ar ģimeni garantēta. Tomēr Sajūtu parkā ikvienam ir iespēja ne tikai priecāties ar acīm, bet gan arī atmodināt savu ķermeni un garu, staigājot pa baskāju taku.

Foto: Māris Šļivka

 

 

loading