Atrastā Latvija Alūksnē
“Atrastā Latvija”- simboliskā kultūrvēsture, vērtības un atjaunotais mūsdienās aicina brīvdienās doties piedzīvot un piedalīties!
Latvijas izzināšanai izveidoti septiņi mantojuma ceļi, kuri ļauj iepazīt Latvijas vēstures pagriezienus, personības, vietas, notikumus, kas sekmējuši valsts nodibināšanu un nacionālās identitātes veidošanos. Lai ceļojums būtu neaizmirstams no 26. maija līdz 5. septembrim piedalies akcijas “Atrastā Latvija” spēlē, krāj punktus un iegūsti balvas, kas noderēs jau nākamā ceļojuma galamērķa plānošanai!
Ziemeļvidzemei cauri vijas Gaismas ceļš, kura pirmsākumi meklējami 14. gadsimtā. Tas simbolizē vietu, kur kultūra, zinātne un politika ieguvušas jaunu un būtisku nozīmi. Te radies Bībeles tulkojums, veidojušās pirmās latviešu skolas, darbojušās brāļu draudzes un hernhūtieši, dzīvojuši latviešu kultūras, zinātnes un sabiedriskie darbinieki.
Alūksnē Gaismas ceļš aizvedīs līdz pilsētas augstākajai vietai- Tempļa kalnam, kuru rotā 1807. gadā klasicisma stilā celtais Slavas templis – granīta rotonda, un vienai no Alūksnes ezera salām – Pilssalai, kur atrodas Livonijas ordeņa galvenais nocietinājums austrumu daļā – Marienburgas pils ar atjaunoto Dienvidu torni. Abi šie objekti naktīs ir izgaismoti un tas to apmeklējumu padara par piedzīvojumu. Staigājot par ainavisko muižas parku nonāksiet līdz Fītinghofu dzimtas mauzolejam, kurā dzimtas vēsture atdzīvojas digitālā stāstā, bet Alūksnes dzelzceļa stacijā sagaida atjaunotais bagāžās šķūnis ar multimediālo ekspozīciju “Alūksnes Bānīša stacija”. Maršruta nākamā pietura ir Stāmerienas pils. Lai to sasniegtu, izmanto iespēju braukt ar Baltijā vienīgo regulāri kursējošo šaursliežu vilcienu – Bānīti. Tālāk Gaismas ceļš turpināsies līdz Cesvainei un Smiltenei. Iedvesmojošus stāstus par Gaismas ceļu un tajā piedzīvojamo atradīsi ceļotāju un blogeru Alīnas un Jēkaba Andrušaitu sociālo tīklu kontos un mājas lapā – www.sapnumedniece.lv
“Atrastā Latvija” ir Kultūras ministrijas veidota informatīvā kampaņa par 60 kultūras un dabas mantojuma objektiem – muižām, pilīm, baznīcām, katedrālēm, muzejiem, dabas takām, dārziem, estrādēm, torņiem, tiltiem, promenādēm un citiem objektiem. Tās laikā iedzīvotājiem būs pieejama mājaslapa www.atrastalatvija.lv , kurā būs iespējams uzzināt vairāk par atjaunotajiem un jaunuzceltajiem kultūras, dabas mantojuma objektiem, tajos veiktajiem ieguldījumiem, gūt praktisku informāciju par objektu apmeklējumu un piedalīties Latvijas atrašanas spēlē.
Idejas Gaisma ceļa brauciena plānošanā vari smelties arī šeit- www.celotajs.lv
Par projektu: Kultūras ministrija administrē Eiropas Savienības fondu līdzekļu Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena “Vides aizsardzības resursu izmantošanas efektivitāte” 5.5.1. specifiskā atbalsta mērķa “Saglabāt, aizsargāt un attīstīt nozīmīgu kultūras un dabas mantojumu, kā arī ar to saistītos pakalpojumus” 1. un 2. kārtā veiktos ERAF ieguldījumus Latvijas reģionos esošā kultūras un dabas mantojuma saglabāšanā, aizsargāšanā un attīstībā.