Aizraujošais viduslaiku mantojums Alūksnē.
Viens no pamatīgākajiem Alūksnes vēstures stāstiem saistīts ar varenāko Livonijas ordeņa valsts austrumu daļas cietoksni – Alūksnes viduslaiku pili jeb Marienburgas pili, kura atrodas uz Alūksnes ezera lielākās salas – Pilssalas. Ir vairākas iespējas, kā izzināt un izbaudīt Alūksnes viduslaiku pils īpašo stāstu, tomēr vispilnīgāk tas atklāsies, ja izmantosiet tās visas.
Pastaiga, kurā saplūst ezera viļņu skaņas, Pils salas noslēpumainība un cietokšņa mūru varenība, ir labs veids, kā uzsākt iepazīšanos ar Alūksnes viduslaiku pili. Dodoties pa labiekārtoto taku apkārt pilsdrupām, cietoksnis atklāsies no dažādiem skatu leņķiem un ļaus apjaust tā kādreizējo majestātiskumu. Īpašu noskaņu gūšanai pastaigā jādodas pēc tumsas iestāšanās, kad cietokšņa dienvidu sienu un dienvidu torni rotā gaismu spēles.
Līdz ar pils dienvidu torņa atjaunošanu, tajā atriezusies pils dvēsele – muzikāla gaismas ekspozīcija “MARIENBURGAS astotais brālis”, kurā pils vēsture atspoguļojas astotā brāļa dzīvesstāstā – teiksmā, kuru pēc dizaina biroja H2E koncepcijas radījis dramaturgs Lauris Gundars, komponisti un mūzikas producenti Sigvards Kļava, Mārtiņš Brauns, Artūrs Maskats. Teiksma, kuru iedziedājis Latvijas radio koris, vēsta par to, ka astotais pils tornis atceras visu – itin visu kopš Marienburgas pils dzimšanas, no Marijas pasaules rašanās brīža līdz šodienai, līdz mums. Tā vēsta par pašu galveno – vēlmi un tiesībām būt patiesiem, par mīlestību, kas nekad nebeidzas. Ekspozīcijas apmeklējums tiek organizēts 10 seansos dienā ik pēc 40 minūtēm.
Savukārt Alūksnes muzejā skatāmā ekspozīcija “Livonijas ordeņa pils Alūksnē. Zemē apraktā sāls” aizraujošā veidā atklāj laiku, kad Marienburgas pils bija nozīmīgs pierobežas aizsargpostenis un šī reģiona nozīmīgākā sāls krātuve. Bagātīgais senlietu skaits, starp kurām skatāmi arī reti sastopami priekšmeti, pils teritorijā arheoloģisko izrakumu laikā atrasto senlietu replikas un daudzveidīgas aktivitātes ekspozīcijā palīdz radīt priekšstatu un izzināt vairāk pils būvniecības nianses, aizsardzības tehnikas un aprīkojumu, kā arī sadzīves daudzveidīgos aspektus.
Keramikas meistars Uģis Puzulis jaunu nozīmi piešķīris pils arheoloģiskajos izrakumos atrastam 17. gadsimta šķīvim, kuram izgatavojis praktiski lietojamas replikas. Trauka orģinālās lauskas skatāmas muzeja ekspozīcijā, bet mūsdienu maltīte no skaistajiem Marienburgas pils 17.gadsimta trauku replikām baudāma kafejnīcā “Benevilla”, kur gardu maltīti gatavo saimnieki Aina un Aivars Ezeriņi.
Piedzīvo pats!
Iesakām: Viduslaiku mantojuma varenības tūre.