Publiskās ekskursijas Alūksnes novada muzejā.
2023. gada 12. janvārī plkst. 16:00 Alūksnes novada muzejs aicina iepazīt mākslas stilus, kas aplūkojami Alūksnes Jaunās pils dekoratīvajos sienu gleznojumos restaurētajās telpās – vējtverī, mūzikas salonos, Svinību zālē, un muzeja krājuma telpās.
Alūksnes Jaunā pils celta no 1859. līdz 1863. gadam pēc barona Aleksandra fon Fītinghofa pasūtījuma un ir viens no ievērojamākajiem Tjūdoru neogotikas arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Tā ir pēdējā baronu Fītinghofu celtā ēka Alūksnes muižā. Pils iekštelpas sevī slēpj nozīmīgas mākslas vērtības. Pirmā stāva telpās saglabājies iekštelpu dekoratīvais gleznojums- neoklasicisma, neorenesanses, neorokoko, mauru stila mākslinieciskie sienu un griestu gleznojumi, no kuriem daļa šobrīd ir atsegti un nostiprināti.
Restaurētajā vējtverī vērojami mauru stila raksti, ailu ierāmējošās kompozīcijas, arābu kaligrāfijas joslas un dekoratīvas zvaigžņotas debesis. Vestibilā pils apmeklētājus priecē fragments no Fītinghofu dzimtas ģerboņa, šaura vertikāla josla ar gotiskām dzelkšņaina akanta lapām un četrlapja rozetēm pelēki zaļganā gammā. Atsegtie laukumi liecina par neogotikas dekoru pielietojumu. Svinību zālē aplūkojami dekoratīvi neorokoko stila polihromi krāsojumi ar gleznotām horizontālām profiljoslām un rokaju un rožu festonu frīzi, bet abi mūzikas saloni, kas pēc restaurācijas darbiem atkal atvēruši durvis apmeklētājiem, priecē un pārsteidz ar iluzoriem gleznojumiem, okera ierāmējumu, smalkiem rakstiem rotātām melnām durvīm. Ap durvīm gleznoti ar vāzēm vainagoti portiki, virs katra portika vērojamas divu spārnotu grifu figūras. Visas šīs detaļas, kas atklājušās Alūksnes Jaunās pils telpu restaurācijas darbu laikā, pastiprina jau iepriekš izteiktos vēstures secinājumus, ka barons Aleksandrs fon Fītinghofs bijis progresīvs un realizējis orģinālas un pārdrošas idejas gan pils iekštelpās, gan muižas parkā.
Alūksnes novada muzeja publiskās ekskursijas laikā apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar dažādiem mākslas stiliem un elementiem un muzeja speciālistu pavadībā aplūkot restaurēto vējtveri, Klavieru un Ērģeļu istabas, Svinību zāli, vestibilu, bijušo barona kabineta telpu, kā arī ieskatīties muzeja krājuma telpās, kur veikta sienu gleznojumu zondāža.
Dalības maksa ekskursijā: 4,00 EUR.