Muzeja darba laiks:
Pirmdiena | Slēgts |
Otrdiena - Sestdiena | 9:00 - 17:30 |
Svētdiena | Slēgts |
Ja vēlaties mūs apmeklēt ārpus muzeja noteiktā darba laika, tad zvaniet pa tālr. +371 29356277
Muzeja pakalpojumu cenas:
Ieejas maksa muzejā vienai personai 2.00 EUR; skolēniem, pensionāriem un studentiem, uzrādot apliecību 1.00 EUR
Par katru nodarbību, pastaigu vai lekciju vienai personai 2.00 EUR; skolēniem, pensionāriem un studentiem, uzrādot apliecību 1.00 EUR
Pasākumi vienai personai 1.50 EUR
Jaunlaicenes muižas muzeja piedāvājums
Muzejs piedāvā, visu vecuma apmeklētājiem, vēsturi iepazīt caur rotaļām.
PAMATEKSPOZĪCIJAS UN IZSTĀDES
Pamatekspozīcija “Malēnieša pasaule”
Par to, kas mēs esam, kādi mēs esam, kāda ir mūsu valoda un dzīves uztvere. Apmeklējot pamatekspozīciju, iespējams izspēlēt malēniešu vārdu spēli, sameklēt atšķirības starp malēniešu un latgaliešu valodu un pamēģināt pašam gaismu dabūt maisā iekšā.
Pamatekspozīcija “Jaunlaicenes muiža”
Par Jaunlaicenes muižu un tās apbūvi, par Vidzemes muižu apsaimniekošanu un sadzīvi, par baronu fon Volfu dzimtu.
Izstāde “Ja ikviens tik zemē sētu”
Par ražas novākšanas un pārstrādes rīkiem un metodēm no 19.gadsimta līdz 20.gadsimta vidum. Apmeklējot izstādi iespējams izspēlēt spēli “Kas meklē, tas atrod”, pārbaudīt sevi “Maņu un sajūtu pasaulē”, uzzināt, kā dažādus rīkus sauc malēnieši un izmēģināt spēkus citās izglītojošās spēlēs.
Izstāde “Latvijas Neatkarības karš 1918. – 1920. Noklusētā varonība”
Par Latvijas Neatkarības kara norisi, Ziemeļlatvijas armijas sākumu un kaujām par Ziemeļvidzemes atbrīvošanu.
Pagalma izstāde “Malēnieša raksturs jeb ak prieks, ak lustes, ak borģele!” (tikai ar iepriekšēju pieteikšanos un piemērotos laika apstākļos)
Malēnieša rakstura un dzīves uztveres iepazīšana piedaloties dažādās aktivitātēs.
Izstāde ārpus muzeja “Jaunlaicenes muiža”
Izvēlies īsāku vai garāku pastaigu pa Jaunlaicenes muižas parka teritoriju, kur izvietoti desmit informatīvie stendi, kas stāsta par Jaunlaicenes muižas apbūvi. Sākuma stends atrodas pie muzeja. Kā palīgu pastaigā muzejā var saņemt muižas plānu.
Virtuālā izstāde “No Vaidavas līdz Melnupei” Izstāde apskatāma šeit “Opekalna draudzes muižas”.
Par 12 Opekalna draudzē ietilpstošajām muižām, par tām piederošajiem zemnieku ciemiem, mājām un lopu muižām. Informācija pieejama interaktīvā veidā, kur katram pašam darbojoties, tiek parādītas kartes, fotogrāfijas un īsi apraksti.
NODARBĪBAS
“Muzejā caur ķēķa durvīm” – ceļojums pa muzeju, iepazīstot tā darbību un nozīmi, un atklājot noslēpumus, kas ikdienā no cilvēku acīm paslēpti. Nodarbība paredzēta pirmsskolas vecuma bērniem un 1.klašu skolēniem. Nodarbības ilgums 60-90 minūtes.
“Ar varonību kabatā” – orientēšanās spēle komandās ar literāro varoņu meklēšanu un to iepazīšanu. Vienlaicīgi tiek iepazīta Jaunlaicenes muižas teritorija un apbūve. Pēc kontrolpunktu atrašanas kā atgādinājums redzētajam un uzzinātajam tiek risināti dažādi uzdevumi. Nodarbības ilgums 60 minūtes.
“Izlaušanās caur vēstures līkločiem” – Latvijas vēstures iepazīšana ar “izlaušanās” spēles elementiem, pildot dažādus uzdevumus dalībniekiem būs jāatklāj noslēpums, ko gadu simtiem glabā malēnieši. Nodarbības ilgums 60-80 minūtes.
“Mana Latvija” – grupu darbs izstādē “Noklusētā varonība. Latvijas Neatkarības karš 1918.-1920.”. Spēlē “Apskrien apkārt Latvijai” dalībnieki pārbauda savas zināšanas par vēsturiskiem (apguvuši izstādē) un vispārzināmiem faktiem par Latviju, min mīklas, atpazīst tautasdziesmas, risina atjautības uzdevumus. Nodarbības ilgums 60-80 minūtes.
“Rotaļas un blēņas”– dalībnieki iepazīstas ar četrām rotaļlietām, noskaidro, no kādiem materiāliem tās izgatavotas, apgūst spēlēšanās prasmi un vienu izgatavo paši. Spēlējam seno komandu spēli “Desas”. Nodarbības ilgums 40 minūtes.
“Skološanās ne pa jokam” – saruna par 18.-19.gs. skolām un mācīšanas metodēm. Piedalīšanās senās skolas mācību stundās – lasīšanā, rakstīšanā, rēķināšanā u.c. Nodarbības ilgums 40-60minūtes.
“Nu ir gaiša istabiņa”– informācija par telpu apgaismošanu, seno telpu apgaismošanas priekšmetu demonstrācija. Sveču gatavošana ar mērkšanas metodi. Nodarbība piemērota arī pirmsskolas vecuma bērniem. Nodarbības ilgums 40-60 minūtes.
“Vāveru tīšana” – saruna par rotaļlietām, ar ko spēlējās zemnieku bērni 19.-20.gs. Vingrinot pirkstus un prātu, tiek apgūta sena malēniešu rotaļa ziemas vakariem. Nodarbības ilgums 30-40 minūtes.
“Pastalu darināšana”– informācija par apavu valkāšanas tradīcijām 17.-20.gs. Apgūst pastalu gatavošanu, izgatavojot sev suvenīru. Nodarbības ilgums 40 minūtes.
“Dārgumu meklēšana”– informācija par muižas vēsturi un apbūvi. Dārgumu meklēšana izmantojot iegūtās zināšanas un norādes. Nodarbības ilgums 40 minūtes.
“Malēniešu vārdu spēle”– saruna par latviešu valodas veidošanos, dialektiem un izloksnēm. Ar spēles palīdzību tiek iepazīti un apgūti senie malēniešu izloksnes vārdi. Nodarbības ilgums 40 minūtes.
“Mājas valoda” – malēniešu izloksnes seno vārdu iepazīšana ar aktīvu līdzdarbošanos komandās. Nodarbības ilgums 50 minūtes, nodarbība paredzēta skolas vecuma bērniem.
“Teatralizētas krustabu izdarības” – krustabām veltīto tautasdziesmu iepazīšana, krustabu rituālu izspēlēsana lomu spēlēs. Nodarbības ilgums 80 minūtes.
“Lieldienu izdarības” – nodarbība Lieldienu laikā ar olu meklēšanu, krāsošanu, ripināšanu, jautrām stafetēm un citām ēverģēlībām. Nodarbības ilgums 60 – 80 minūtes. Nodarbība piemērota arī pirmsskolas vecuma bērniem.
“Rudentiņš – bagāts vīrs” – iepazīšanās ar senajiem rudens ražas pārstrādes darbiem un darbarīkiem no muzeja krājuma, darbu izspēlēšana caur uzdevumiem, mīklām, ticējumiem un rotaļām, noslēgumā produktu degustācija. Nodarbības ilgums 60-90 minūtes.
“Zemnieku ēšanas paradumi” – saruna par zemnieku ēdienkarti, ēdiena gatavošanas, pasniegšanas un ēšanas paradumiem 18.-19.gadsimtā. Praktiskajā nodarbībā tiek apgūta zupas strebšana ar koka karoti un maizes cepšana uz iesma ugunskurā. Nodarbības ilgums 60 minūtes.
“Lieldienu izdarības” – nodarbība Lieldienu laikā ar olu meklēšanu, krāsošanu, ripināšanu, jautrām stafetēm un citām ēverģēlībām. Nodarbības ilgums 60 – 80 minūtes. Nodarbība piemērota arī pirmsskolas vecuma bērniem.
“Eglītes plūkšana” – nodarbība Ziemassvētku gaidīšanas laikam, Laimes aka ar dziesmām, rotaļām un jautriem uzdevumiem. Informācija par sarunvalodā lietotu teicienu “dedzināt eglīti” un par to, kas slēpjas zem teiciena “eglītes plūkšana”. Laimes liešana no sveču taukiem. Nodarbības ilgums 60-90 minūtes. Nodarbību var papildināt ar Ziemassvētku radošajām darbnīcām “Našķošanās” un “Krāsainie dzīpariņi”.
LEKCIJAS
“Malēnieši un viņu valoda” – nopietni un jokojoties par malēniešu raksturu, teritoriju un izloksni.
“Lintenes meitu skola” – par meiteņu mācību iestādi ar augstāko mācību kursu Opekalna draudzes teritorijā, sadzīve, mācību un audzināšanas metodes.
PASTAIGAS STĀSTNIEKA PAVADĪBĀ
- Jaunlaicenes muiža
- Opekalna baznīca
- Dēliņkalns
- pārgājieni un ekskursijas pa tuvāko apkārtni pēc apmeklētāju vēlmēm
PASĀKUMI
“Esu malenīts!” – pasākums ar malēniešu būtības iepazīšanu caur rotaļām, dziesmām un citām aktivitātēm, piemērots ģimeņu, radu un darba kolektīvu pasākumos (piedāvājam pasākumu arī izbraukumā)
“Daži padomi no Jaunlaicenes muižas” – pēc laulību ceremonijas muižas horstmadāmas jaunajam pārim un kāzu viesiem ar dažādām nodarbībām un rotaļām sniedz vērtīgus vēsturiskus padomus dzīvei. Pasākuma ilgums 1 stunda.
“Senas krustabu izdarības” – sirsnīgs pasākums ģimenēm ar pādes dancināšanu un citām senām izdarībām. Pasākuma ilgums 1-1.5 stundas.
“Kā negulēt Jāņu nakti”– Vasaras Saulgriežu pasākums ar dziesmām, rotaļām un jautrām pamācībām gada īsākās nakts pavadīšanai. Pasākums paredzēts pieaugušo grupām, darba kolektīviem, domubiedru grupām un draugu kompānijām
Bezmaksas pasākums “Muzeju nakts” – notiek tradicionāli maija trešajā sestdienā
Gatavojam pasākumus pēc pieprasījuma darba kolektīviem, draugu kompānijām un domubiedru grupām, “vecmeitu” un “vecpuišu” ballītes, kā arī dzimšanas dienu un citu ģimenes svētku svinēšanu