Kornetu-Peļļu grava
Viena no garākajām un izteiksmīgākajām Latvijas gravām ir Kornetu-Peļļu grava aizsargājamo ainavu apvidū Veclaicene, kas veidojusies ledāju kušanas rezultātā un nosaka apvidus reljefa, ainavu un bioloģisko daudzveidību. Tā sastāv no 26km garas galvenās gultnes, kuras dziļākajās iedobēs atrodas nelielu, šauru, garu un dziļu 16 ezeru virkne, radot vizuāli augstvērtīgu ainavu Latvijas un Igaunijas daļā, kuru vislabāk izbaudīt Kornetu tuvumā.
Daļu no gravas ezeriem – Pilskalna ezeru ar stāvāko krastu, kā arī Dzērves un Ievas ezerus, varat aplūkot pakāpjoties Kornetu skatu tornī, bet gleznaino un dziļāko virknes ezeru – Raipala ezeru iepazīt, dodoties pastaigā pa Raipala ezera dabas taku. Daļa no gravas ezeriem ir Latvijas-Igaunijas robežezeri, ejot pa 7km garo Peļļu dabas taku iepazīsiet četrus no tiem: astotniekam līdzīgo Ilgāja ezeru, Sūnekli, visdzidrāko gravas ezeru – Smilšāju un purvaino Peļļu ezru.
Ūdens vissiltākais ezeros ir jūlijā, vasarīgām peldēm ir pie Dzērves, Ievas un Ilgāja ezeriem iekārtotas peldēšanas vietas. Savukārt aizsalt ezeri sāk jau novembra beigās un visbiežāk decembrī tie jau ir aizsaluši kārtīgi, saglabājot stingru ledus kārtu līdz pat aprīlim, kas ļauj doties pārgājienos pa aizsalušajiem ezeriem vai izcelt zemledus makšķerēšanas lomus.
Gravas nogāzes ir ļoti stāvas. Vislabāk to izbaudīt un saprast var dodoties pa Druska pilskalna taku, kura ietver arī augstāko un stāvāko Latvijas pilskalnu – Drusku pilskalnu, ar stāvo nogāzi pret Pilskalna ezeru. Ja kāpšana gravas stāvajos krastos uzdzinusi adrenalīnu, tad varat doties arī Peļļu dabas takā un Paganamā skatu torni apmeklēt, doties tieši pa gravas stāvo krastu (seko norādēm).
Pie vairākiem no gravas ezeriem iekārtotas arī naktsmājas. Pie Dzērves ezera atrodas romantiskais “Dzērves ezera namiņš”, pie Ievas ezera viesmīlīgā viesu māja “Ezerlīči”, bet pie Ilgāja un Raipala ezera varat nakšņot izglītojošajās Dabas mājās.